Alap információk
Rendezte: George Lucas
Írta: George Lucas
Producer: Gary Kurtz; SE: Rick McCallum
Zene: John Williams
Hossz: 121 perc; SE: 125 perc
Megjelenés: 1977. május 25. (USA), 1979. augusztus 16. (MO)
Special Edition megjelenés: 1997. január 31. (USA), 1997. március 27. (MO)
Felvezető szöveg
(A felvezető szöveg csak az 1997-es, felújított verzióba került bele először.)
Javában dúl a polgárháború. Titkos támaszpontjukról a felkelők először hajtottak végre sikeres támadást a gonosz Galaktikus Birodalom ellen.
Az ütközet során hírszerzőik megkaparintották Birodalom csodafegyverének titkos terveit. A Halálcsillag nevű harci űrállomás egy egész bolygó elpusztítására képes.
Leia hercegnő, nyomában a Birodalom ügynökeivel, hazafelé száguld csillaghajóján. Nála vannak a tervek, melyek megmenthetik népét, s így újra felvirradhat a galaxisban a szabadság…
Előzetesek
Hamarosan…
Színészek
|
|
Zene
Hamarosan…
Érdekességek – a teljesség igénye nélkül
Hamarosan…
Kimaradt jelenetek
- Luke a sivatagban – Luke Skywalker éppen a sivatag kellős közepén javít egy párologtatót, amikor megpillant valami fényes dolgot az égen. Rögtön a távcsövéért nyúl és látja, hogy egy csillaghajót üldöz egy másik. Luke bepattan a siklójába, még a neki asszisztáló droiddal se foglalkozik, és elindul, hogy megkeresse a barátait.
- Tosche Station – Luke meg sem áll az Anchorhead nevű város Tosche nevű állomásáig, ahol elmondja a barátainak, hogy mit látott. Itt végre újra találkozhat Biggs nevű barátjával, aki most éppen hazalátogatott az Akadémiáról. Deak, Windy, Camie, Fixer és Biggs mindannyian kimennek az épületből, hogy megnézzék, igazat mondott-e Luke, de addigra a csata már véget ér.
- Luke és Biggs – Ebben a jelenetben egy párbeszédet láthatunk Luke és legrégebbi barátja, Biggs között. Biggs pilótának tanult a Birodalmi Akadémián. Luke elmondja neki, hogy a nagybátyja nem engedi, hogy ő is elhagyja a Tatuint. Biggs pedig elárulja barátjának, hogy csatlakozni fog a Lázadókhoz. Végül búcsút vesznek egymástól.
- Vader és Bast – Ebben a rövid jelenetben Vader és Bast a Halálcsillag egyik folyosóján sétálnak. Bast jelentést tesz a Mos Eisley-ba küldött felderítő droidokról és szóba kerül Leia hercegnő kivallatása is.
- Artu keresése – Artu megszökik új gazdájától, Luke-tól. Luke és Thripio kora reggel a kis droid keresésére indulnak, a siklót a droid vezeti. Útközben beszélgetnek Arturól, Ben Kenobiról és arról, hogy milyen mérges lesz majd Owen bácsi.
- Luke poncsója – Több olyan jelenet is készült, ahol Luke viseli a poncsóját, végül csak három ilyen jelenet maradt benne a filmben: a 94-es dokk, utazás a Millennium Falconon a Halálcsillagra és megérkezés a Yavin 4-re.
- Az eltűnt változat – A teljes anyag első vágását nem George Lucas végezte, hanem John Jympson. Ez a verzió még sok olyan jelenetet tartalmazott, ami a végső filmbe mégse került bele. Ilyen például a fekete-fehér jelenet a Mos Eisley kantinban, a Luke és Biggs jelenet és az Élet a Tatuinon rész (ez utóbbi a Holiday Specialba belekerült).
Regény
A film regényváltozata angolul 1976 decemberében jelent meg. George Lucas volt feltüntetve rajta, mint író, a regényt mégis Alan Dean Foster írta, aki később még írt egy Star Wars regényt, ez az Erőpróba. Az első amerikai változat címe a következő volt: Star Wars: From the Adventures of Luke Skywalker. A későbbi kiadások már egyszerűen csak Star Wars címmel jelentek meg.
A regényben több olyan jelenet is szerepel, melyet a filmváltozatból végül kivágtak, ám ezek a jelenetek az újabb változatok megjelenésekor elérhetővé váltak. Néhány változtatást is eszközöltek: míg a regényben Luke hívójele Kék Ötös volt a yavini csatában, addig a filmben már Vörös Ötösként emlegetik.
A regény nem az ismert Réges-régen, egy messzi-messzi galaxisban… szöveggel indít. A bevezető mondat így hangzik: Másik idő, másik galaktika (Another galaxy, another time).
A regényben Darth Vadernek vörös szeme van, Thripio pedig nem arany, hanem bronz.
Obi-Wan nem érzi meg az Alderaan elpusztítását az Erőn keresztül.
A regény végén nemcsak Han és Luke kapnak medált, hanem Csubakka is, bár a leírás alapján nem volt könnyű dolga Leiának, hogy felérje a vukit.
Díjak és jelölések
- 1978 – Oscar-díj – a legjobb látványtervezés – Leslie Dilley, Roger Christian, John Barry, Norman Reynolds
- 1978 – Oscar-díj – a legjobb eredeti filmzene – John Williams
- 1978 – Oscar-díj – a legjobb jelmeztervezés – John Mollo
- 1978 – Oscar-díj – a legjobb vágás – Richard Chew, Marcia Lucas, Paul Hirsch
- 1978 – Oscar-díj – a legjobb hang – Ray West, Bob Minkler, Derek Ball, Don MacDougall
- 1978 – Oscar-díj – a legjobb vizuális effektusok – Richard Edlund, Grant McCune, Robert Blalack, John Stears, John Dykstra
- 1978 – Oscar-díj – speciális teljesítményért járó díj – Ben Burtt
- 1978 – Golden Globe-díj – a legjobb eredeti filmzene – John Williams
- 1978 – Oscar-díj jelölés – a legjobb film – Gary Kurtz
- 1978 – Oscar-díj jelölés – a legjobb rendező – George Lucas
- 1978 – Oscar-díj jelölés – a legjobb férfi epizódszereplő – Alec Guinness
- 1978 – Oscar-díj jelölés – a legjobb eredeti forgatókönyv – George Lucas
- 1978 – Golden Globe-díj jelölés – a legjobb dráma
- 1978 – Golden Globe-díj jelölés – a legjobb férfi epizódszereplő – Alec Guinness
- 1978 – Golden Globe-díj jelölés – a legjobb rendező – George Lucas