Star Wars

Star Wars #1

Írta: Jason Aaron (Original Sin, Thor: God of Thunder)

Rajzolta: John Cassaday (Astonishing X-Men, Uncanny Avengers)

Terjedelem: füzetenként 32-48 oldal

Éra: a Lázadás kora

Galaktikus idő: napokkal vagy hetekkel a yavini csata után (0 ABY)

MINDEN IDŐK LEGNAGYOBB ŰRKALANDJA VISSZATÉR A MARVELHEZ! A Galaktikus Birodalom ellen harcoló Luke Skywalker és a lázadók szedett-vedett csapata nemrég aratták eddigi legnagyobb győzelmüket: a Halálcsillag nevű hatalmas harci-űrbázis elpusztítását. A Birodalom azonban még korántsem bukott el! Csatlakozz Luke-hoz, amint Leia hercegnő, a csempész Han Solo és Csubakka, a droidok, C-3PO és R2-D2, továbbá a Lázadó Szövetség többi tagjának oldalán a szabadságért harcol a gonosz erőivel szemben, melyeknek Darth Vader és mestere, az Uralkodó parancsolnak.

Ahogy azt a promóciós szöveg is nagybetűkkel hirdeti, a Messzi-Messzi Galaxis visszatért a Marvelhez, ahol, mielőtt 23 évre a Dark Horse-hoz kerültek volna a jogok, 1977 és 1987 között rengeteg Star Wars képregény jelent meg. Ezeknek a történeteknek a minősége erősen változó volt, azonban akkor még nagyon máshogy álltak a kontinuitás és kánonság fogalmához. Az egyik legtöbbet felemlegetett Marvel karakter a lepik fajához tartozó Jaxxon. Igen, ilyen is volt. 😀 Azonban a világ sokat változott azóta, és talán nem kell tartanunk hasonló esetektől. Az író, Jason Aaron nem mondható régi motorosnak, mivel 2001-ben mutatkozott be a képregények világában, és csak 7 évvel ezelőtt írt alá exkluzív szerződést a Marvellel, azonban ez alatt a rövid idő alatt is lenyűgöző karriert futott be, nem csak ott, de a DC-nél és leányvállalatánál, a Vertigónál is.

A nem túl kreatívan (viszont hagyománytisztelően) Star Warsnak elnevezett képregénysorozat első történetszála, mely a Skywalker Strikes címet kapta, nem sokkal az Egy új remény után veszi fel a fonalat. Hogy pontosan mikor, azt még az illetékesek sem tudják. A legpontosabb meghatározás, amit az írótól kaptunk, az a “néhány nappal vagy pár héttel” a Halálcsillag felrobbantását követően. Ez a fajta bizonytalanság a kronológiát illetően eddig jellemző a Story Group kánonra, de minden bizonnyal megkönnyíti majd a retconnolást a jövőben. Annyi azért már megállapítható, hogy a Heir to The Jedi-nál valamivel később játszódik.
(Innentől spoileres leszek.)
Az első két szám, és feltehetőleg a harmadik is, a lázadók a Cymoon 1-en végrehajtott akcióját mutatja be, melynek célja egy automatizált birodalmi fegyvergyár elpusztítása. Han, Leia és Luke magukat Jabba küldönceinek álcázva bejutnak a létesítménybe, míg Csubakka a távolból fedezi őket, 3PO pedig a sofőr szerepében várakozik az Ezeréves Sólyom fedélzetén. A terv gond nélkül halad egészen addig, amíg fel nem tűnik a színen Darth Vader, és ki nem derül, hogy a gyár mégsem teljesen automatizált, rabszolgákat is dolgoztatnak. Hőseink és a megmaradt rabszolgák ezután menekülőre fogják… Nagyjából ennyi az első két füzet sztorija. A készítők maguk is bevallották, hogy az akciófilmekben is használatos “cold open”-nel nyitnak, aminek annyi a célja, hogy lendületbe hozza a történéseket. A kevésbé akció-orientált történetvezetés majd ez után jöhet. Ez filmben be is válik, hiszen általában 10-15 perc után már túl is vagyunk rajta, ebben az esetben azonban két-három hónapunk is van rá, hogy megrágjuk a történteket, amiből ugye nincs sok. Lényeg a lényeg, kíváncsi leszek, mi történik, ha nem az akció lesz a prioritás, hanem a történet.

Leia, Han, Luke, R2

Azt nem tudom, hogy a Cymoon 1-esen végrehajtott akció mennyire lesz fontos a későbbiek szempontjából, de ettől függetlenül is sok mérföldkőnek nevezhető esemény kapott helyet a Star Wars oldalain: Luke és Vader először találkozik szemtől-szemben, Vader először fogja kezébe Anakin kardját a Mustafar óta, Han “hivatalosan” is elkötelezi magát a Szövetség mellett, és ha minden igaz, Luke először hallja Ben hangját a IV. epizódban történtek óta (igaz, ez a Heir to the Jedi-ban még megtörténhet időközben). Számomra ezek közül Han tette tűnik a legjelentősebbnek. A Timothy Zahn frissen megjelent Gazfickókját olvasva is kiderül, hogy az EU-ban teljesen más irányba vitték Han Solo karakterét A Birodalom visszavágot megelőzően. Ott az Egy új remény után is megmaradt a saját kis ügyes-bajos dolgaival foglalkozó csempésznek, aki csak akkor segít a lázadóknak, ha kérik. Az új kánon Solója viszont anonimitását feláldozva, önként vállalkozik a feladatra. A Han Solóról kialakult képemnek jobban megfelel az Expanded Universe megközelítése. Én úgy szeretem, ha az űrcsempészeim egy kicsit haszonlesőek, és csak lassan köteleződnek el az igaz ügy mellett.

Apropó haszonleső űrcsempész, aki lassan köteleződik el az igaz ügy mellett. Ezt én már a Lázadók első részei után is mondtam, de egyre biztosabb vagyok benne, hogy az utóbbi időben a Star Wars rengeteget emel át a Firefly – A szentjánosbogár karakterei közül. A támadást a szabadságharcos űrcsempész (Malcolm Reynolds – Han) vezeti, vele tart a legénység harcos női tagja (Zoe Washburne – Leia) és a különleges képességekkel megáldott ifjonc, aki sűrűn elkóborol (River Tam – Luke). A bonyodalmat a sötét alak feltűnése okozza, aki a különleges képességű tagra vadászik és a saját katonái megölésétől sem riad vissza (Kék kezesek/Megbízott – Vader). Hőseinket a távolból mesterlövészpuskával fedezi a csapat izomembere (Jayne Cobb – Csubakka), a romhalmaz hajón (Serenity – Sólyom) pedig a comic reliefért felelős, nagydumás, harcra képtelen tag várja őket (Hoban Washburne – C-3PO). Az tudvalevő, hogy a Serenity legénysége részben az Ezeréves Sólymon megforduló karakterekre épült, azonban az elmúlt 1-2 évben tapasztalható visszahatás még ennek fényében sem elhanyagolható.

Visszatérve a képregényre, Cassaday rajzai az elfogadható és kitűnő között ingadoznak, legalábbis ami a hasonlóságot illeti. Harrison Ford arcvonásait a megszokottnál többször sikerült felismerhetőre rajzolni, viszont Mark Hamill néha egy porcelánbabára vagy Putyinra emlékeztet…
Leia és Luke is új ruhát kaptak. Vagyis Luke esetében ez csak részben igaz, hiszen az Egy új remény végén viselt dzsekiben akciózik, ami viszont igazi felüdülés a korábban rendszeresen használt tunika (Komolyan ki viselne ilyet a Tatuinon kívül?) és pilótaruha után. Leia öltözéke pedig jó átmenetet nyújt a IV. epizód hercegnői ruhái és későbbi részek kicsit funkcionálisabb szerelései között, továbbá megidézi Padmé stílusát is.
Egy interjú szerint Aaron kifejezetten ügyelt arra, hogy 3PO szövegét hitelesre írja. Szerintem ez az egyetlen dolog, ami nagyon nem sikerült az első két füzetben. A protokolldroid stílusát akár már passzív-agresszívan kötekedőnek is nevezhetjük, korántsem visszafogottan bosszantónak vagy bocsánatkérően kotnyeleskedőnek, mint a filmekben. Ettől eltekintve a többi szereplő legtöbb mondata nem hangzott idegenül.

A Star Wars első száma rekordokat döntött eladásban, azonban a Marvel mondhatni, csalt egy kicsit. A rajongók gyűjtői hajlamaira építve rengeteg alternatív borítóval rukkoltak elő. Ezek közül 68-at megnézhettek itt. Még egy Jaxxonnal viccelődőt is kaptunk.

Az ébredő Erővel kapcsolatban nem sok mindenre következtethetünk ebből a pár oldalból, de egy ismerős arc már visszaköszön a rabszolgák soraiból. Nincs meg? Itt a segítség.
Kíváncsi leszek, merre tart majd a történet, hogy vajon miket csempésznek bele, amik esetleg a későbbi filmek miatt nyernek fontosságot.

Az eddigi füzetek:


Star Wars #1
Skywalker lesújt
magyar megjelenés: 2017. március 22.
Megrendelem

Star Wars #2
Leszámolás a csempészek holdján
magyar megjelenés: 2017. május 17.
Megrendelem

9 thoughts on “Star Wars

  1. A tavaly április előtt kiadott összes cuccra rányomták a Legends feliratot, beleértve az adaptációkat is. Gondolom azért, mert tele vannak EU utalásokkal (főleg a regények), és az egyszerűség kedvéért jobbnak látták kukázni őket. Valószínűleg a Marvel majd elkészíti a saját képregény-adatatációit, ahogy a regényváltozatokból is már elkezdtek újakat írni.

    Kedvelés

  2. Ezek az új Marveles képregények, nem igazán tetszenek totál más irányba viszik a karaktereket csak azért, hogy kiszolgálják az új filmet + az új kánont. A rajzok tűrhetőek, de szerintem a Dark Horse -nak valahogy jobban ment a star wars hangulatot belevinni a képregényeikbe és általában véve a sztoriaik is ütősebbek.

    Kedvelés

    • Szerintem az első három sorozat első három számából nem lehet messzemenő következtetéseket levonni, és képtelenség összehasonlítani a Dark Horse-szal, ezért sem tettem meg az írásomban. Maximum az első pár DH-s számmal lehetne összevetni, ha nagyon ragaszkodunk hozzá.
      Azt meg, hogy “kiszolgálják az új filmet” nem tudom, honnan szűrted le…..

      Kedvelés

  3. Visszajelzés: Újra Star Wars képregény magyar nyelven! | Jedi Rend

Hozzászólás