Alexander Freed: TOR – A Birodalom vére


Eredeti cím: Blood of the Empire

Írta: Alexander Freed

Címlap: Benjamin Carré

Rajzolta: David Ross

USA kiadás: Dark Horse Comics, 2010. április – 2010. augusztus

Magyar kiadás: Szukits Könyvkiadó, 2012. szeptember 26.

Fordította: Szente Mihály

Terjedelem: 3×28 oldal (USA kiadás), 96 oldal (magyar kiadás)

Éra: a Régi Köztársaság kora

Galaktikus idő: 3678 évvel a yavini csata előtt

A Galaktikus Köztársaság és a Sith Birodalom évtizedeken keresztül háborúztak…

Több száz év elteltével a Sith-ek visszatértek a Galaxisba azzal a szándékkal, hogy szétzúzzák a Köztársaságot, amely valaha száműzetésbe kényszerítette őket. Az ifjú Teneb Kelnek ez az újabb háború az egyetlen esélye arra, hogy kiemelkedjen a szolgasorból, és bebizonyítsa rátermettségét a Sötét Tanácsnak. Csakhogy nem várt küldetést bíznak rá. Nem Jedikre kell vadásznia, hanem egy másik Sith-re, aki elárulta a Birodalmat – a császár tanítványára!

Mivel vadonatúj magyar képregényről van szó, mindenképpen szót kell ejtenünk a külcsínről. Maga a kivitelezés gyönyörű. Tényleg nagyon szép a kemény fedeles verzió, a fényes lapok, meg minden. A polcon remekül mutat. Viszont annak ellenére, hogy a kötet ilyen szép, még nem feltétlenül lesz praktikus. Kemény fedeles képregény? Ki hallott már ilyenről? Még a mangákat se így adják ki, nemhogy egy Star Wars képregényt… Talán ezért is kerül egy manga feleannyiba, mint ez az egyetlen egy TOR-kötet. Mert tényleg jó ránézni, de ha megfordítod, és meglátod az árát, kicsit elszörnyedsz. 3600 Ft 96 oldalért? Lehet, hogy színes, meg minden, de akkor is elég durva az ár-érték arány véleményem szerint. Nem kellett volna itt menőzni a kemény fedéllel, simán lehetett volna kartonos, mint például a regények, ha már nem akartak olyan minőséget szállítani, mint a Semic (amit egyébként megértek). Ez így most nem olyan, hogy belerakom a táskámba, és viszem magammal. Ezt félteni kell, nehogy valami baja legyen, olyan szép. És nehéz is ráadásul. Egyáltalán nem praktikus. És most már az egész sorozat így fog kijönni, mert ha a második kötetnél átváltanak másmilyen kivitelezésre, hülyén nézne ki a polcon. Ördögi kör.

Már az amerikai megjelenéskor is belenézegettem, mégis hogy néz ki. A rajzokat annak a Dave Rossnak köszönhetjük, aki már közreműködött a Legacy és a Dark Times képregényeknél is, úgyhogy van már gyakorlata SW téren, a rajzok nem is hagynak semmi kívánnivalót maguk után. Ami hiányzott: ugye a képregény eredetileg három részletben jelent meg, mindháromnak más volt a borítója. Mi ebből a háromból csak egyet kaptunk meg. A másik kettő még simán elfért volna a kiadványban. De mivel ott nincs, ezért itt megmutatom nektek. Majd írjátok le, hogy melyik tetszik a legjobban, én például a másodiknak örültem volna.

SPOILERes rész következik.

És akkor jöjjön a belbecs. Mert bizony a képregény tartalmára se lehet panaszunk. A karakterek jól ki vannak dolgozva, én sajnáltam, hogy Exal Kresshtől ilyen hamar búcsút kellett vennünk, pedig ő volt a kedvencem. Így visszagondolva az érdekes karakterek nagy része elhalálozott ebben a részben. Persze Teneb Kellel sincs probléma, de milyen érdekes lett volna egy szövetség közte és Exal között, nem? Vagy legalább üldözték volna még egymást egy-két rész erejéig. Az a baj ezzel a sztorival, hogy ez csak ilyen felvezető, innen jönne az izgalmas rész, ami valójában nincs is. Mert ami a kiadó 2. résznek hív, a Fenyegető béke már totál másról szól, hiszen párhuzamosan játszódik az Árulással, és a kiindulópontja ugyanaz (alderaani béke konferencia).

Tehát a szép felvezetés és elindulás után nyitva marad nekünk jó pár kérdés, és bizony a beígért folytatás se fog választ adni arra, hogy mi történt Teneb Kellel. Vagy csak én érzem így, hogy kell még ezután valami? Hogy ez így kevés? Persze ez a tudat, hogy nincs folytatás, még nem von le semmit abból, hogy maga a sztori jó és izgalmas. Éppen ezért kellene folytatni, de ugyebár egy webcomicról beszélünk…

Ti mit gondoltok erről a képregényről?

17 thoughts on “Alexander Freed: TOR – A Birodalom vére

  1. Szerintem nagyon jó, nem hiába, TOR. A kivitelezés gyönyörű. Az ár meg… a Darth Vader fia című vicc nem drága? Míg a puhafedeles 20 év múlva szétmegy, ezt még az ükunokáink is tökéletes állapotban fogják olvasgatni, már ha az újabb trilógia el nem veszi a kedvüket :O

    A karakterek nagyon szimpatikusak. Szerintem is folytatásért kiált, az Árulást is lehetne folytatni. De ez még egy új éra, szerintem idővel minden szálat elvarrnak, és végre megtudjuk, hogy ki a Császár. De az azért még nem most lesz 🙂

    Kedvelés

  2. Szereny velemenyem bar nekem decemberben jon meg a tobbivel ,az hogy igenis kell az a kemenyfedeles verzio az igaz hogy talan 1500 ft olcsobb lenne ha siman adnak ki es ebbol meg gond lehet de igy szerintem baromira jol fog mutatni a polcomon en dijjazom

    Kedvelés

  3. Nekem ez volt az első TOR amit elolvastam (össze akarnám várni a 4 regényt és egymás után elolvasni őket). A sztori szerintem elég jó volt (bár nálam ehhez már elég, hogy benne van a Peragus, a Lenico és a Kressh név és az, hogy a régi korokban játszódik) és az árra, illeve a formára sincs panaszom.
    Az egyetlen dolog, ami rontotta a hangulatot az volt, hogy olvasás közben végig az járt a fejemben, hogyha most elkészítik az új trilógiát és az áthúzza az egész EP6 utáni EU-t, de legalábbis a nagy részét, akkor abban se lehetünk biztosak, hogy ha valaha készül egy TOR film az nem fogja majd mindenestől áthúzni ezt a korszakot is.
    Ezt leszámítva nálam csillagos hatos és örülök, hogy újra van SW képregény Magyarországon. A Fenyegető békét pedig várom szeretettel!

    Kedvelés

  4. @zillo: Amennyire tudom a Revan-ben lesz néhány olyan haláleset ami engem eléggé meg fog viselni, de remélem a 4 könyv együtt majd kárpótol érte valamennyire. A sok izgalomra már a 3 videó ( Return, Hope, Deceived) alapján is fel vagyok készülve, legalább pörgős lesz és gyorsan végig érek a könyveken. Az Annihilation-ről meg rebesgették már, hogy lehet, hogy leszerződik rá a kiadó soron kívül, szóval még az sem kizárt, hogy hamarabb jön, mint bárki gondolná.

    Kedvelés

  5. Nekem kifejezetten tetszik a keméynfedeles megoldás. Én elviselném ezt a keményfedeles témát a könyveknél is, nekem valahogy úgy jobban bejön 😀
    Na de visszatérve a képegényre, nekem nagyon tetszett. Szépen meg lett rajzolva. Várom a következő részt amit biztosan berendelek.

    Kedvelés

  6. @zillosarkany

    Ez egy kicsit bunkó kijelentés, szerintem. Személy szerint semmi bajom a TORral (habár a csapból is TOR folyik mostanság), de attól még lehet rossz, csak mert ebben az időben játszódik. De ez bármire igaz, ahogyan egy könyv is lehet rossz, pedig jó a borítója… Vagy xy írónak lehetnek rosszabb írásai is. Csak mert egy adott időben játszódik, nem az lesz az isten, nem attól lesz jó, mert TOR. Ha ugyanezen sztori mondjuk ÚK lenne, azt fogadjunk el se olvasná senki, vagy ha igen, nem így vélekedne róla. Hiszen az ÚK, nemde? Azok már nem jók semmire…

    Kedvelés

  7. Nekem például a Fenyegető béke nem tetszett, pedig TOR. 😛

    A csapból is TOR folyik? Nézzük már meg, hogy hány hozzá kapcsolódó regény és képregény készült. TOR regényből évente érkezik egy kb. (három év alatt jött ki négy), a klasszikus trilógia szereplőiről és leszármazottaikról mennyi történet jelenik meg? És ki az a Darth Vader és Han Solo, akik nélkül elképzelhetetlen egy SW regény? 😛

    Kedvelés

  8. A “csapból is ez folyik”-ra konkrétan nem így gondoltam.
    han Solóból tényleg sok van 😀
    Fenyegető béke übergagyi.
    Magát a képregényt nem olvastam, csak beszólni jöttem ide, viszlát 😛 😀 😛

    Kedvelés

  9. Engem itt nem szeret senki, szóval nyugodt szívvel írom le: ez nem volt jó képregény.
    Persze a kiadás nagyon minőségi, DE: a rajzok (csak a színezés javított rajtuk), panelek (nem általános hiba, de voltak elég rossz megoldások), történet (megvalósítás)…
    Nem ajánlom 😦

    Kedvelés

  10. Miért ne írhatnád le a véleményed? Ez ennek az egésznek a lényege. Nem kell velem egyetérteni. 🙂

    Ráadásul a hozzászólásod alapján eszembe jutott valami, ami lemaradt az én írásomból, ez pedig a narráció, ami elég furára sikeredett.

    Kedvelés

Hozzászólás